Oferta Ginekologia Cytologia Ginekologiczna / LBC

Cytologia Ginekologiczna / LBC

Pytania i odpowiedzi

Jest to badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Badanie polega na pobraniu powierzchownych komórek z szyjki macicy, następnie próbka jest wysyłana do laboratorium, gdzie jest badana pod mikroskopem.

Istnieje kilka rodzajow cytologii: tradycyjna na szkielku oraz tzw cytologia plynna (LBC).

Metoda pobierania i analizy cytologii LBC jest o wiele lepsza i dokladniejsza niz cytologia na szkielku poniewaz jest mniejsza utrata komorek przy wprowadzaniu calej probowki do podloza plynnego niz rozmazanie na szkielku. Szczegolowa analzia komorek jet rowniez lepsza dzieki centryfugacji plynu ktore umozliwia lepsze izolowanie komorek.

Z uwagi na istnienie lepszego badania to wykonywanie cytologii na szkielku nie ma najmniejszego sensu.

Najlepiej wykonać cytologie poza miesiączką, oraz w czasie 48h od ostatniego współżycia.

Nie powinno się wykonywać cytologii po toalecie pochwy, po założeniu globulek dopochwowych, aplikacji kremu lub w trakcie infekcji. W takim przypadku najlepiej poczekać miesiąc po leczeniu infekcji, aby pobrać rozmaz.

Badanie jest niebolesne, co najwyżej pacjentka może odczuwać dyskomfort związany z założeniem wziernika do pochwy. Samo pobieranie trwa 30 sekund, a całkowity czas badania to około 5 min.

Średnio około 2-3 tygodnie.

Tak, zwłaszcza jeśli nie była wcześniej wykonywana.

Cytologia nie jest narzędziem diagnostycznym doskonałym. Takie narzędzie w medycynie nie istnieje mimo ze codzienny postep naukowy, nowe odkrycia oraz rekomendacje towarzystw naukowych dążą do tego, aby każdej pacjentce proponować najlepsze rozwiązania 

Jest to natomiast dobrym badaniem przesiewowym, ponieważ ma czułość rzędu 90%-95% oraz specyficzność rzędu 70%. Część zmian, które wykrywa cytologia to zmiany fałszywie dodatnie (test wyszedł dodatni, ale nie ma zmiany podejrzanej), również część zmian może wyjść fałszywie ujemna (test wyszedł ujemny, ale jest zmiana podejrzana)

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) jest wirusem przenoszonym drogą płciową. Jest odpowiedzialny w około 75% za zmian na szyjce macicy

Istnieje bardzo wiele typów (>100) tego wirusa, które dzielone są na wysokiego ryzyka – onkogenne [np. typ 16,18, 31, 33, 39, 43, 51, 52, 53] (mogą wywoływać raka) i niskiego ryzyka – nieonkogenne [np. typ 6, 11, 42, 43, 44] (wywołują zmiany skórne jak np.: kłykciny kończyste).

Po zakażeniu wirus przechodzi w fazę latencji: jest obecny w organizmie, ale nie ujawnia się. Dzięki działaniu układu odpornościowego zakażenie może ustępować samoistnie.

Jedno i drugie badanie ma sens w zależności od wskazań i potrzeby danej populacji. We Francji kobietom w wieku od 30 do 65 roku życia proponuje się w pierwszej kolejności test HPV, i tylko, jeśli wyjdzie dodatni a cytologja niejasna to proponuje się kolposkopię.

Cennik

Cennik

« wstecz w górę

Zapraszamy do kontaktu

Polsko-Francuskie Centrum Medyczne

J.L.P. Sp. z o.o.

Nawiguj